KFUK-KFUM Speiderne | Stavanger
Rogaland KFUK- KFUM- speidere
Det å føle seg inkludert, oppleve mestring og læring i barndommen er viktig. Som speider lærer man å bygge hytte av raier (trestokker) og tau, padle kano, lage mat på bål og sove under åpen himmel. Rundt leirbålet til KFUK- KFUM- speiderne er det plass til alle.
Rogaland KFUK- KFUM- speidere er en ideell organisasjon som tilbyr et bredt tilbud av speideraktiviteter til barn og ungdom i alle aldre. Gjennom friluftsliv, samarbeid, vennskap og læring gir speiding opplevelser for livet. Ungt lederskap og gradvis større utfordringer er med å utvikle speidere til å bli aktive, ansvarsfulle og engasjerte samfunnsborgere. Organisasjonen har et tilbud til alle, og bruker aldersinndelt program. Ledere spiller en sentral rolle i arbeidet. Som leder jobber man sammen med andre for å gjennomføre et godt speiderprogram for barn og unge. Rogaland KFUK- KFUM- speidere er den største kretsen i Norges KFUK- KFUM- speidere med cirka 2000 medlemmer fordelt på 32 aktive grupper. Prosperastiftelsen skal hjelpe med markedsføringsstrategi.
Prosjektet gjøres i samarbeid med Gjensidigestiftelsen
Prospera-prosjektet
Organisasjonen opplever at medlemsmassen har endret seg de siste årene. 60 % av medlemmene er gutter, og andelen jenter og kvinner er synkende. Organisasjonen ønsker flere kvinnelige medlemmer for å oppnå likevekt i medlemsmassen. Organisasjonen har et mål om å få med 200 flere kvinner/ jenter i 2023, og øke andelen kvinnelige ledere.
Teamet skal hjelp med å kartelegge og legge en markedsføringsstrategi:
- Kartlegge årsaken til hvorfor kvinner faller fra organisasjonen og hvorfor de ikke ønsker å være ledere.
- Legge en handlingsplan/ strategi til hvordan man kan få med flere kvinnelige ledere
- Legge en konkret markedsføringsstrategi for hvordan organisasjonen kan nå ut til flere jenter og kvinner
Pro bono-teamet:
- Pro bono-prosjektleder Kim Forgaard Henriksen
- Pro bono-konsulent Pål Skibevåg Oftedal
- Pro bono-konsulent Anne S Langhelle
- Pro bono-konsulent Yvonne Andersen
- Pro bono-prosjektmentor Ingfrid Landnes